Očkování

Očkování neboli vakcinace je jedna z možností prevence. Některé nemoci, hlavně infekce způsobené viry, nejsou léčitelné. A proto chceme-li zabránit infekci, respektive jejímu těžkému či komplikovanému nebo dokonce smrtelnému průběhu, tak je vhodné se očkovat.

Existuje celá řada infekcí, proti kterým již existují očkovací látky. Nemá cenu se očkovat proti všem infekcím, které existují, ale vždy je třeba zvážit, jak je velké riziko, že danou nemocí onemocním. Pokud jste na pochybách, nebojte se zeptat a očkování zkonzultujeme.

Příklad: pokud trávím velký čas v přírodě nebo jen na zahradě někde v České republice, tak je jistě vhodné nechat se očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě, protože dnes patří již celá Česká republika mezi oblasti s vysokým výskytem klíšťat nakažených virem klíšťové meningoencefalitidy (KME). Následky prodělané meningoencefalitidy mohou být velmi závažné – od trvalých bolestí hlavy, nesoustředěnosti, hučení v uších, přes psychické poruchy, poruchy spánku až po trvalé poškození mozku, ochrnutí končetin, vzácně nemoc může končit i smrtí.

Pokud trpím chronickým onemocněním, tak je vhodné očkování proti pneumokokovi a každoroční očkování proti chřipce.

Těhotenství je specifické období, kdy chceme minimalizovat zásah do organismu a pokud není žena v ohrožení života, tak se většina očkování nedoporučuje. Výjimkou je očkování proti chřipce. Těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny, u nich je průběh chřipky mnohem závažnější a často i smrtelný. Očkování chrání jak ženu tak dítě ještě prvních několik měsíců po porodu. Před plánovaným těhotenstvím je vhodné také přeočkování proti černému kašli.

Kontraindikací (důvodem vylučujícím) očkování je alergie na součást vakcíny či akutní horečnaté onemocnění.