Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

Co je to

Vysoký krevní tlak, arbitrárně daný TK >140/90, je nebezpečný tím, že poškozuje cévy, respektive tepny. Cévy máme v celém těle, a tak následné postižení se může projevit v různých orgánech, zejména jsou poškozeny cévy srdeční, mozkové, sítnicové ledvinné.

Jak nám ubližuje

Vysoký tlak narušuje výstelku tepny, která podléhá složitému zánětlivému procesu, při kterém dochází k ukládání zánětlivých buněk a cholesterolu. Tento proces, kdy dochází k postupnému ucpávání cév, se označuje jako aterogeneze a nemoc jako ateroskleróza – tvorba aterosklerotických plátů. Buďto se céva ucpe postupně a orgán si zatím vytváří náhradní cévní zásobení, nebo aterosklerotický plát jednoho dne praskne, dojde ke vzniku tepenného trombu a céva se uzavře náhle, což je nebezpečnější. Aterosklerotickým procesem dochází ke vzniku srdečnímu infarktu, k mrtvici (cévní mozkové příhodě), také může dojít k uzávěru cév na dolních končetinách, což je častější u kuřáků.

Pokud je u člověka změřen opakovaně vyšší tlak a jsou vyloučeny jiné okolnosti, které by to mohly vyvolat (běžně je zvýšený tlak při bolesti, po námaze, při nemoci, psychické zátěži apod.), měl by se tlak léčit.

Léčba

Základem u všech těchto chronických onemocnění je léčba režimová. Člověk by měl vždy nejprve ozkusit, jestli přece jen nepostačí, když se bude snažit sám a tím se vyhne užívání léků, které by mělo být pravidelné a prakticky celoživotní. Základem je udržení si optimální hmotnosti, ať už tím, že člověk upraví jídelníček, ale i tím, že se začne více pohybovat – stane se fyzicky zdatným, jen tan neonemocní, bude mít zdravější cévy a zlepší se mu celkový metabolismus – a to bez léků!!

Co se týče dalších režimových opatření při léčbě vysokého krevního tlaku, tak je nutné přestat kouřit, omezit příjem soli – již nedosolovat, nejíst brambůrky, tyčinky, uzeniny apod., snížit příjem alkoholu na max. 1 pivo denně či 2 dcl vína denně. (Alkohol, kouření i sůl krevní tlak zvyšují, pravidelná fyzická aktivita a redukce hmotnosti tlak snižuje) Pokud nepomohou režimová opatření, tak by se již mělo přistoupit k léčbě pomocí léků. Jelikož většina působí maximálně jeden den, tak je třeba je užívat pravidelně dle rozpisu lékaře. Pro léky je nutné si dojít dříve než dojdou, protože jinak tlak opět vzroste, což může člověka ohrozit, například prasknutím aterosklerotického plátu. Nyní je doporučováno udržovat TK v rozmezí 130-140/80-90. U starších lidí, je možno tolerovat tlak vyšší až kolem 150/90.

Pacienty s hypertenzí je třeba pravidelně kontrolovat, jestli je tlak dobře léčen a také proto, zda nedochází ke komplikacím – k poškození ledvin, zraku, atd. U mladého člověka, kde tlak se dlouho drží pod kontrolou stačí, když uděláme kontrolu jednou za 6-9 měsíců a mezitím si pro léky jen nechá poslat. Ale u starších lidí, kde komplikace jsou častější, tak je vhodné dělat dispenzární prohlídku každé 3 měsíce. Jinak samozřejmě kdykoliv má pacient potíže – bolesti na hrudi, zhoršené dýchání třeba jen při zátěži, bolesti v lýtkách při delší a nebo i kratší chůzi.