Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) patří mezi další nemoci, u kterých provádíme dispenzární prohlídky u pacientů.

Hormony štítné žlázy mají řadu funkcí, hlavně ovlivňují metabolismus a jejich nadbytek i nedostatek má pak patřičné projevy. Pacienty se zvýšenou funkcí štítné žlázy kontroluje odborník – endokrinolog. Pacienti se sníženou funkcí štítné žlázy by měl také endokrinolog vidět, ale pakliže jsou stabilizovaní a nemají žádné další komplikace, tak mohou zůstat v naší péči.

Příznaky snížené funkce štítné žlázy

snížený metabolismus – únava, spavost, mírný nárůst tělesné hmotnosti, zimomřivost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, prosáknutí až otoky kůže a podkoží, nekvalitní vlasy a padání vlasů, zácpa, zpomalení srdeční činnosti. Může se objevit také nesoustředěnost, poruchy paměti, zpomalení mentální výkonnosti.

Při dispenzární prohlídce, kterou provádíme dle stavu za 3-12 měsíců kontrolujeme stav kůže, hmotnost, srdeční akci, štítnou žlázu, nabíráme hormony pro zjištění aktuální funkce a alespoň jedenkrát objednáváme k provedení ultrazvukového vyšetření štítné žlázy.